Dwa proste badania, które pomogą Ci określić swój typ skóry.

Znajomość swojego typu skóry twarzy jest kluczowa przy jej pielęgnacji. Nie dobierzemy odpowiednich kosmetyków oraz nie wypracujemy odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej, gdy nie będziemy wiedzieć, jak obchodzić się z naszą cerą.

Zależy nam na zdrowej i nieskazitelnej skórze twarzy. Niechaj więc pierwszym krokiem do jej osiągnięcia będzie określenie swojego typu skóry na podstawie dwóch prostych badań.

Cztery główne typy skóry: normalna, sucha, mieszana, tłusta.

Do głównych typów skóry zaliczamy skórę normalną, suchą, mieszaną oraz tłustą. Do nich dochodzą również podtypy, takie jak: naczynkowa, trądzikowa, wrażliwa, rozregulowana praca gruczołów łojowych, alergiczna, odwodniona, dojrzała (zmarszczki, nierównomierna pigmentacja, szorstkość) – są to niejako problemy, z którymi możemy się zmagać, a które mogą występować w parach lub nawet trójkach.


Metoda nagiej twarzy

Metoda ta składa się z naprawdę kilku prostych czynności, które najlepiej jest wykonać rano, gdy nasza twarz jest wypoczęta.

Krok 1. Umyj twarz swoim środkiem myjącym – ważne jest, aby nie był drażniący, czyli nie zawierał SLS, SLES, które wysuszają skórę i sprawią, że wyniki badań mogą być niewiarygodne.

Krok 2. Osusz twarz ręcznikiem papierowym lub ręcznikiem do twarzy. Przypomnę w tym kroku podstawową zasadę pielęgnacji twarzy – twarz nie przecieramy czy szorujemy tylko przystawiamy fragmenty materiału do kolejnych partii twarzy.

Krok 3. Nie nakładaj niczego na twarz. Żadnych toników, kremów, filtrów, serów.

Krok 4. Odczekaj 60 minut i rejestruj swoje odczucia.

Krok 5. Sprawdź w lustrze, jak wygląda Twoja skóra oraz, co odczuwasz.

Interpretacja

Skóra sucha: po godzinie czasu (jeżeli wytrzymałaś) towarzyszy Ci uczucie ściągnięcia i napięcia skóry, zwłaszcza przy wyginaniu twarzy. Możesz odczuwać pieczenie. Skóra sucha właściwie już tuż po umyciu jest lekko lub bardzo napięta. Aż się prosi, aby nałożyć na nią jakiś krem. Mogą pojawiać się fragmenty łuszczącej się skóry – białawe obszary.

Jak jeszcze można poznać skórę suchą? Nałożony krem jest po prostu przez nią zjadany. Wchłania się wszystko, nawet ciężkie konsystencje kremów. Dodatkowo pory są mało widoczne.

Skóra tłusta: zaraz po umyciu Twoja skóra jest normalna i nie towarzyszy jej żadne napięcie czy ściągnięcie. Po godzinie czasu w lustrze obserwujesz błyszczenie się całej twarzy, widać to szczególnie pod odpowiednim kątem do światła. Dotykając opuszkiem palca skórę czujesz poślizg.

Skóra mieszana: w lustrze obserwujesz, że Twoja strefa T się mieni i błyszczy, natomiast reszta fragmentów skóry nie lub troszkę. W zależności od ilości wytworzonego sebum możesz mieć skórę tłustą lub normalną w strefie T oraz ew. brodzie. Jeżeli czujesz suchość policzków, jakieś napięcie i uczucie, że chciałabyś ją czymś posmarować, to znak, że Twoje policzki wykazują typ skóry suchej. Jeżeli nie czujesz dyskomfortu, Twoja skóra policzków wygląda normalnie, nie jest ani zbyt sucha ani zbyt tłusta, to masz skórę normalną. A więc skóra mieszana to nie tylko standardowe połączenie skóry tłustej oraz suchej; to również może być połączenie:

  • skóry tłustej w strefie T i brodzie oraz normalnej na policzkach;
  • skóry normalnej w strefie T oraz suchej na policzkach.

Skóra normalna: nie zauważasz nadmiernego błyszczenia, nie czujesz poślizgu, zwłaszcza w strefie T oraz brodzie. Nie czujesz też dyskomfortu związanego z napięciem skóry. Twoja skóra jest po prostu normalna, nie jest zbyt tłusta, nie jest zbyt sucha.

Przy skórze tłustej oraz mieszanej (w strefie T) często spotyka się rozszerzone pory skóry, które są widoczne nawet po oddaleniu od lustra. Innym towarzyszem skóry tłustej i mieszanej (w strefie T) są zaskórniki i pryszcze.

Metoda na chusteczkę

Bardzo prosta metoda! Możesz ją wykonać w środku dnia. Rozwarstwiasz chusteczkę higieniczną i przykładasz ją do całej twarzy, dokładnie przyciskając, aby miała styczność ze wszystkimi wklęsłościami i wypukłościami.

Następnie podstawiasz ją pod światło i patrzysz, w których miejscach oraz, w jakich ilościach zostały tłuste ślady po sebum.

  • Jeżeli na chusteczce widać tłuste ślady na całości, to jest to znak, że masz tłustą skórę.
  • Jeżeli chusteczka posiada tłuste ślady po przytknięciu jej do brody, nosa, czoła, a na reszcie jest bardzo mało lub nie ma niczego, to jesteś posiadaczką skóry mieszanej (tłusta strefa T, suche lub normalne policzki).
  • Jeżeli na całej chusteczce nie ma żadnych śladów, to masz suchą skórę.
  • Jeżeli na całej chusteczce jest niewielka ilość sebum, to jest to znak, że posiadasz cerę normalną.

Co jest ważne przy próbie określenia swojego typu skóry

Nie mylenie skóry suchej z odwodnioną.

Skóra sucha jest to rodzaj skóry związany z poziomem jej natłuszczenia. Gruczoły łojowe produkują niewielką ilość łoju, przez co bariera ochronna skóry (płaszcz hydrolipidowy) jest słaby. W jej pielęgnacji trzeba więc zadbać o odpowiednie natłuszczanie. Ale też oczywiście nawilżanie! Skóra sucha ma cienką skórę, łuszczy się, może być też zaczerwieniona i podrażniona. Typowe obszary, gdzie pojawiają się widoczne symptomy skóry suchej to zwykle okolice brwi, kącików nosa i ust. 

Skóra odwodniona to skóra, z której ucieka zbyt duża ilość wody (naskórkowa utrata wody), a więc charakteryzuje się słabym nawilżeniem. Nie jest domeną tylko skóry suchej. Może towarzyszyć wszystkich rodzajom skóry, nawet tłustej! Skóra taka jest matowa, wygląda na zmęczoną, pojawiają się ciemniejsze kręgi pod oczami oraz stany zapalne, skóra może swędzieć, a drobne linie zmarszczek mogą stać się bardziej widoczne. To, co jest ważne to codzienne picie wody oraz właściwa pielęgnacja. Nadmierne peelingi, wysuszanie twarzy, stosowanie agresywnych maści na trądzik powodują osłabienie skóry i wpływają na poziom nawodnienia.

Uwzględnienie podtypu skóry.

Sądzę, że większość osób wie albo chociaż przeczuwa, jaki posiada podtyp skóry. Uświadomienie sobie ich posiadania jest bardzo ważne przy codziennej pielęgnacji!

Skóra naczynkowa.

Skóra naczynkowa to skóra cienka i delikatna, która będzie gwałtownie reagowała na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Ma kruche i cienkie naczynia krwionośne, które ulokowane są płycej niż w przypadku innych typów cer, co powoduje, że są one widoczne gołym okiem na skórze. To geny oraz hormony (zwiększona produkcja estrogenów) będą determinowały stopień naczyniowości skóry.

Jej objawami jest rumień, zaczerwienienie skóry, które pojawiają się szczególnie po wysiłku fizycznym, gwałtownej zmianie temperatury, silnych emocjach, alkoholu, jedzeniu czegoś gorącego lub pikantnego. Nie zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji będzie prowadziło do trwałego rumienia (trądziku różowatego) oraz pajączków, które profesjonalnie nazywa się teleangiektazjami.

Pajączki najczęściej towarzyszą osobom o jasnych karnacjach.

Skóra trądzikowa.

Jest zazwyczaj łączona z nadmierną produkcją sebum (skóra tłusta, mieszana) oraz z wiekiem dojrzewania, kiedy to nasze hormony szaleją i dają o sobie znać poprzez zmiany trądzikowe. Pojawia się również później, a jego przyczynami mogą być: dieta, zanieczyszczenie organizmu, nieprawidłowa praca układu trawiennego lub hormonalnego, niewłaściwa pielęgnacja i stres.

Zmiany trądzikowe nazywamy ogólnie pryszczami, jednak można wyróżnić ich różne rodzaje: grudki (zgrubienia podskórne o kolorze czerwono-różowym), krosty (czerwono-różowe z końcówką wypełnioną ropą), cysty (znajdują się głębiej pod skórą, są duże, bolą oraz są często przyczyną blizn), zaskórniki otwarte (czarne kroki), zaskórniki zamknięte (z białą końcówką).

Pryszcze mogą towarzyszyć wszystkim rodzajom cer, jednak można zauważyć tendencje do ich szczególnego występowania przy cerze tłustej czy mieszanej.

Skóra wrażliwa.

Związana jest z nadpobudliwością zakończeń nerwowych skóry, co daje się odczuć poprzez pieczenie, kłucie, napięcie i swędzenie. Dodatkowo wizualnie dochodzi zaczerwienienie, rumienie, wysypka. Bardzo wiele czynników może powodować niechciane reakcje, w tym zwłaszcza kosmetyki. Reakcja występuje niemal natychmiastowo.

Razem ze skórą naczynkową stanowią skórę reaktywną, czyli taką, która zmienia się szybko pod wpływem bodźców wewnętrznych i zewnętrznych: wiatr, ciepło, chłód, klimatyzacja, tytoń, alkohol… P

Pielęgnacja skóry wrażliwej może być trudna ze względu na dobór właściwych kosmetyków, które nie będą wywoływały reakcji.

Skóra alergiczna.

Źle toleruje większość składników zawartych w kosmetykach. Uczulenie na składniki dostarczane z pokarmem również mogą wywoływać niechciane objawy na twarzy. Alergie mogą nam towarzyszyć od dzieciństwa, mogą wraz z wiekiem ustąpić albo pojawić się dużo później. Są uwarunkowane genetycznie.

Za zmiany pojawiające się na skórze odpowiadają alergeny. Często cerę alergiczną można pomylić z wrażliwą, gdyż w obu przypadkach może wystąpić świąd, pieczenie, zaczerwienienie, pokrzywka, wysypka. Jednak w przypadku alergii, objawy pojawiają się po paru godzinach, nawet dniach.

Co najczęściej uczula w kosmetykach? Barwniki, glikol propylenowy, lanolina, substancje zapachowe, konserwanty.

Można dodatkowo wyróżnić stany skóry związane z niewłaściwą pielęgnacją oraz (w jednym przypadku) z wiekiem:

Skóra odwodniona – wspomniana wyżej.

Skóra zanieczyszczona.

To cera, która może towarzyszyć cerze trądzikowej, gdyż objawia się w szczególności zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi, pojedynczymi pryszczami oraz rozszerzonymi porami. Przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja związana zwłaszcza z oczyszczaniem skóry: jeżeli chodzimy spać w makijażu, zmywamy makijaż tylko za pomocą płynu micelarnego, myślimy, że tonik oczyszcza twarz, myjemy twarz zbyt krótko lub zbyt agresywnymi kosmetykami, nie złuszczamy regularnie naskórka lub robimy to za często, to doprowadzimy do tego, że nasza skóra zostanie zanieczyszczona i/lub podrażniona.

Niektóre składniki kosmetyków mogą zanieczyszczać naszą skórę i wywoływać niedoskonałości: ropopochodne substancje, takie jak wazelina, olej mineralny, parafina, wosk mikrokrystaliczny, silikony… Dla tych co nie czytali jeszcze wpisu, polecam przeczytać o kontrowersyjnych substancjach znajdujących się w większości kosmetykach pielęgnacyjnych.

Skóra z rozregulowanymi gruczołami łojowymi.

Jak ją rozpoznać? Jeżeli po umyciu czujesz napięcie skóry i przemożną ochotę nałożenia grubej warstwy kremu, a po kilku godzinach Twoja skóra się błyszczy i musisz użyć pudru, aby ją zmatowić, to jest to znak, że masz rozregulowaną pracę gruczołów łojowych. Zastanawiasz się dlaczego? Przecież myjesz twarz codziennie rano i wieczorem, używasz toników, kremów, serów – czyli robisz wszystko to, co powinnaś, a jednak Twoja skóra lśni, pory się zatykają i ogólnie wyglądasz szaro.

Przyczyną mogę być składniki zawarte w Twoich kosmetykach. INCI jest bardzo ważne! Jeżeli w środkach myjących występuje SLS lub SLES (lub inne Sodium), to wiedz, że są to substancje niezwykle agresywne dla naszej naturalnej warstwy ochronnej naskórka. Nie naruszajmy tej bariery! Chroni ona przez promieniowaniem, przed utratą wody, przed bakteriami, drobnoustrojami. Inne czynniki drażniące skórę to np. PEG-i, alkohol denaturowany, etanol. W kontakcie z takimi substancjami skóra poczuje się zaatakowana, czego rezultatem będzie zwiększona produkcja łoju.

Co jeszcze może spowodować nadmierne wydzielanie sebum? Przesuszanie skóry, zbyt częste i zbyt agresywne jej oczyszczanie oraz peelingowanie; używanie zbyt ciężkich, tłustych kremów, nieprawidłowe oczyszczanie; hormony; zła dieta bogata w węglowodany proste; niedobór cynku oraz witamin z grupy B; stres.

Skóra dojrzała.

Zmarszczki, suchość, utrata elastyczności i jędrności, poszarzała skóra, przebarwienia, spowolniona odnowa komórkowa – to główne cechy charakteryzujące skórę dojrzałą. Występuje głównie po 45 roku życia, jednak trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nasza skóra już po 25 roku życia z roku na rok traci około 1% kolagenu. Dochodzą również do tego czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne, które mogą powodować fotostarzenie, czyli przedwczesne starzenie się skóry.

Co do kwestii walki z czasem należy wyjść z założenia (tak, jak w przypadku wielu chorób), że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Potraktuj więc poważnie swoją skórę już po 20 roku życia i zakręć się wokół kremów przeciwzmarszczkowych lub odmładzających, zwłaszcza tych do okolic oczu, gdyż to one starzeją się nam najszybciej.

Odsyłam również do obszernego wpisu o kolagenie i starzeniu się skóry.


Mam nadzieję, że z powodzeniem odkryjesz swój typ oraz podtyp skóry! Już niedługo stworzę fajny quiz, który zdefiniuje Twój rodzaj skóry oraz pielęgnację, którą się jej przysłuży.

Jeżeli masz problemy ze zdefiniowaniem swojego typu skóry, napisz komentarz pod postem, opisując swoje odczucia oraz wizualne spostrzeżenia. Zastanowimy się razem!

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s